Call us toll free: +1 800 546 35 48
Best HTML5 Theme Ever!
Call us toll free: +1 800 546 35 48

Gazanfer Bayram Kimdir?

1974 yılında Belgrad’daki Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun oldu. Aynı akademide devasa resimler departmanında lisans üstü çalışmalarını tamamladı.
Fresko-resim ve mozaik alanlarında uzmanlaştı. İtalyan Hükümeti’nden burs kazandı ve Ravenna’da uzmanlık eğitimini tamamladı.

Ravenna’da, Accademia di Belle Arte (İtalya) mozaik bölümünde iki yıl çalıştı. Üsküp’te “Lazar Lichenoski” Güzel Sanatlar Okulu’nda ve yine Üsküp’teki Avrupa Film Akademisi ESRA’da profesör olarak çalıştı.

Strumica’da 10 yıldır çalışmalarını sürdüren ünlü Plastik Sanat Kolonisi’deki Mozaik Stüdyosu’nun kurucusu ve başkanı.

Çalışmaları Makedonya'da, İtalya’da, Türkiye’de, Kanada’da, ABD’de, Avustralya’da, Belçika’da, Polonya’da, Moldova’da, Kıbrıs’ta, Japonya’da ve eski Yugoslavya’da birçok yerde sayısız müzede ve özel koleksiyonların parçası olarak görülebilir.

Hem Makedonya’da, hem de yurt dışında sayısız grup sergisinde yer aldı. Birçok kişisel sergi gerçekleştirdi.

Strumica’da, Lesnovo’da, Kicevo’da (Makedonya), Denizli’de (Türkiye), Mersin’de (Türkiye), Smolen’de (Bulgaristan), Orford’da (Kanada), Srokovo’da (Polonya), Lefkoşa’da (Kıbrıs), Komrat’ta (Moldova) vs çeşitli sanat kolonilerinde yer aldı.

En önemli çalışmaları aşağıdaki iki projedir - devasa mozaiklerdir: Paolo Racagni ile birlikte Gazanfer Bayram, Üsküpte’ki Makedonya Ulusal Tiyatrosu’nda (MNT) sergilenen “Köprü” (mozaik, 1997) isimli eserin; Makdeonya Parlamentosu’nun Konferans Salonu’ndaki dört mozağiğin (1999; Üsküp havaalanında VIP salonunda sergilenen “İkarus’un Uçuşu" (mozaik, 2000) isimli serginin sahibi.